kralovskychlmec.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Kráľovský Chlmec

Aktuálne spravodajstvo

Video: Kucka strelil krásny gól Bayernu, premenil aj penaltu

AC Miláno v príprave zdolalo Bayern Mníchov po penaltovom rozstrele. CHICAGO 28. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský futbalový reprezentant v službách talianskeho AC Miláno Juraj Kucka skóroval v stredajšom prípravnom stretnutí na Medzinárodnom pohári majstrov v Chicagu do siete nemeckého Bayernu Mníchov. Dvadsaťdeväťročný stredopoliar sa dostal na ihrisko na začiatku druhého polčasu, do listiny strelcov sa zapísal po hodine hry, keď upravil na 3:2 pre svoj tím. Milánčania mali cenné víťazstvo na dosah, ale v 90. minúte vyrovnal z pokutového kopu svojím druhým gólom v zápase Franck Ribéry. V penaltovom rozstrele boli šťastnejší Taliani, vyhrali 5:3, víťaznú strelu zaznamenal Giacomo Bonaventura. Úspešným exekútorom bol v tretej sérii aj Kucka. Bayern Mníchov (Nem.) - AC Miláno (Tal.) 3:3 (2:1), 3:5 na strely zo značky pokutového kopu Góly: 29. a 90. Ribéry (druhý z pok. kopu), 38. Alaba - 23. Niang, 49. Bertolacci, 61. KUCKA Juraj Kucka (AC Miláno) nastúpil do druhého polčas a skóroval. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Kucka strelil krásny gól Bayernu, premenil aj penaltu

Porošenko vyzval patriarchu na uznanie ukrajinskej cirkvi

Pravoslávni kresťania sú na Ukrajine rozdelení na dva tábory. Prvý patrí pod ruskú pravoslávnu cirkev, druhý, odštiepenecký, spadá pod ukrajinského lídra.Moskva 28. júla (WebNoviny.sk) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval dnes jedného z vysokých pravoslávnych cirkevných hodnostárov, aby uznal nezávislosť ukrajinskej odštiepeneckej cirkvi. Píše o tom agentúra AP. Pravoslávni kresťania sú na Ukrajine rozdelení na dva tábory. Prvý patrí pod ruskú pravoslávnu cirkev, druhý, odštiepenecký, spadá pod ukrajinského lídra, pričom práve túto cirkev doposiaľ neuznal ani moskovský patriarchát, ani ďalšie pravoslávne cirkvi. Porošenko uviedol, že o uznanie nezávislosti ukrajinskej cirkvi oficiálne požiadal konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja I., používajúceho v rámci pravoslávnych biskupov status "prvý medzi rovnými". Ak by ju uznal, mohlo by to podľa Porošenka pomôcť pri prekonávaní náboženských rozporov na Ukrajine. Tisíce príslušníkov ukrajinskej pravoslávnej cirkvi patriacej pod moskovský patriarchát začali v stredu v Kyjeve záverečnú časť svojej každoročnej procesie, ktorá vzhľadom na krízu vo vzťahoch s Ruskom veľmi pobúrila ukrajinských nacionalistov a ich lídrov. Tí priebeh sprievodu výrazne komplikovali a jeho účastníkov označili za zradcov či prípadne aj agentov Moskvy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Porošenko vyzval patriarchu na uznanie ukrajinskej cirkvi

Žilinčania sa ulakomili na divinu, hrozí im až päť rokov

Hliadka zlodejov zadržala na úteku krátko po čine. BRATISLAVA/ŽILINA 28. júla (WebNoviny.sk) – Jeden až päť rokov môžu stráviť za mrežami traja Žilinčania (25, 24, 22), ktorí začiatkom týždňa úradovali v pivnici bytového domu na Ulici Pri Rajčianke v Žiline. Páchatelia sa ulakomili najmä na diviačie mäso. Ako informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, do pivnice sa najskôr vlámali dvaja starší z trojice. Z mraziaceho boxu zobrali tri balíčky mäsa a búracie kladivo v kufríku. Ešte v ten istý deň sa vrátili aj s najmladším komplicom. Z mrazničky tentokrát vzali ďalších 14 balíčkov mäsa s hmotnosťou asi 30 kg. Pri krádeži ich však vyrušil majiteľ, ktorý ihneď privolal policajtov. Hliadka zlodejov zadržala na úteku krátko po čine. Všetci traja čelia obvineniu z porušovania domovej slobody, hrozí im trest jeden až päť rokov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žilinčania sa ulakomili na divinu, hrozí im až päť rokov

V zahraničí robia tisíce Slovákov, najmä z Prešovského kraja

Približne 160 tisíc Slovákov pracuje krátkodobo v zahraničí. Je to 6,5 % pracovnej sily. BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - V prvom kvartáli tohto roka krátkodobo migrovalo za prácou do zahraničia zhruba 160 tisíc Slovákov, teda 6,5 % všetkých pracujúcich. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov Štatistického úradu SR. Až približne štvrtina Slovákov zarábajúcich v cudzine pritom pochádzala z Prešovského kraja. Nasledovali Žilinský a Košický kraj, kde má bydlisko zhruba každý šiesty pracujúci mimo územia SR. Odchod za zárobkom do cudziny je však bližší mužom ako ženám. Pracujúcich Sloveniek bolo totiž za hranicami našej krajiny až o takmer polovicu menej ako Slovákov. Z hľadiska vekovej štruktúry podľa analýzy Poštovej banky najčastejšie cestujú za prácou do zahraničia mladí vo veku od 25 do 34 rokov. Počas prvých troch mesiacov tohto roka tak za hranicami našej krajiny pracovalo zhruba 53 tisíc Slovákov v tomto veku, teda tretina všetkých pracujúcich v zahraničí. Početné zastúpenie majú aj Slováci vo veku od 35 do 54 rokov. Mimo Slovenska pracuje spolu viac než 74 tisíc ľudí tejto vekovej kategórie. Najviac, konkrétne 44 %, je tých, ktorí majú stredné odborné (učňovské) vzdelanie bez maturity. Za nimi nasledujú takmer dve pätiny, resp. zhruba 61 tisíc, Slovákov s úplným stredoškolským vzdelaním. Približne 15 % Slovákov pracujúcich v zahraničí má vysokoškolské vzdelanie. V prípade vysokoškolsky vzdelaných pracujúcich v cudzine je pomer medzi ženami a mužmi takmer vyrovnaný. Pri nižších stupňoch vzdelania majú výraznú prevahu muži. Napríklad v prípade stredného odborného vzdelania bez maturity pracuje v zahraničí až takmer štyrikrát viac mužov než žien. Najviac Slovákov, až 27 %, pracuje v zahraničí v stavebníctve. Takmer štvrtinové zastúpenie majú aj zdravotníctvo a sociálna pomoc a pätina migrujúcich našincov pracuje v priemysle. Najväčšej obľube sa medzi Slovákmi teší Rakúsko, kde pracuje až takmer tretina, teda 50,6 tisíc všetkých krátkodobo migrujúcich za prácou do zahraničia. Druhé miesto obsadilo Česko s takmer štvrtinou takto pracujúcich, resp. dochádzajúcich Slovákov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V zahraničí robia tisíce Slovákov, najmä z Prešovského kraja

Nowitzki ostáva v Dallase, dohodol sa na lukratívnej zmluve

Už 38-ročný veterán zarobí za dva roky 50 miliónov dolárov. DALLAS/BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Basketbalista Dirk Nowitzki sa ako neobmedzený voľný hráč dohodol na novej zmluve na dva roky s Dallasom zo severoamerickej NBA, kde pôsobí počas celej svojej kariéry. Podľa agentúry AP zarobí nemecký krídelník za toto obdobie 50 miliónov dolárov, čo je až o desať viac, než znela pôvodná dohoda z úvodu júla. Už 38-ročný veterán dosiaľ odohral v drese Mavericks 1340 zápasov v základnej časti s priemermi 22 bodov a 7,9 doskoku. V play-off nastúpil na 145 duelov a tím priviedol k majstrovskému titulu v sezóne 2010/2011. Vyhlásili ho za najužitočnejšieho hráča ligy v roku 2007. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nowitzki ostáva v Dallase, dohodol sa na lukratívnej zmluve

Inšpirujte sa sladkými radami Adriany Polákovej

BRATISLAVA 28. júla 2016 (WBN/PR) - Portál www.kuchynalidla.sk sa zaodel do nového šatu, pribudli Sladké rady Adriany Polákovej Obľúbený internetový portál (nielen) o varení a pečení www.kuchynalidla.sk sa rozšíril o novú sekciu, v Lidl Cukrárni odteraz nájdete Sladké rady. Vďaka spoľahlivým tipom a trikom Adriany Polákovej sa vaše koláče vždy podaria. Vďaka videám a fotopostupom zvládne cukrárske umenie na jednotku naozaj každý. Adrianine tipy a triky sú rozdelené do troch prehľadných kategórií – Cukrárske rady pre začiatočníkov, Zdobenie dezertov, Cukrárska príručka. Inšpirujte sa Sladkými radami a potešte svojimi dezertmi oči i chuťové poháriky malých aj veľkých maškrtníkov. A čo je najlepšie, aj v Sladkých radách nájdete každý týždeň niečo nové! "Ak si teraz kliknete na Sladké rady, už nikdy nebudete mať obavy či kysnuté cesto nakysne, alebo sa dozviete ako si ľahko a jednoducho pomôcť pri plnení cukrárskeho vrecka, a nájdete tu aj rady ako si pripraviť čokoládové ozdoby... Všetko je to pekne vysvetlené vo videopostupoch. A odteraz bude pečenie ešte ľahšie a zábavnejšie," uviedla známa moderátorka Adriana Poláková. Do nového šatu sa zaodel aj celý portál kuchynalidla.sk. Jeden z najnavštevovanejších kulinárskych webov dostal celkom novú, sviežejšiu podobu. "Projekt Kuchyňa Lidla sme spustili už takmer pred troma rokmi a rýchlo si získal tisícky verných fanúšikov. Pravidelne ho rozširujeme o nové sekcie a teraz sme sa rozhodli návštevníkom ponúknuť aj modernejšiu podobu stránky," povedal Tomáš Bezák, PR manažér spoločnosti Lidl Slovenská republika, a dodal: "Popri Sladkých radách je najzaujímavejšou novinkou celkom nové vyhľadávanie receptov. Vďaka jednoduchému a prehľadnému systému si zo stoviek receptov vyberie naozaj každý – môžete si vyberať podľa typu kuchyne, surovín, náročnosti či času prípravy." Kuchyňa Lidla vznikla na jeseň 2013, kedy sa začal súboj kulinárskych expertov, ktorý zmenil pohľad Slovákov a Čechov na varenie. K Marcelovi Ihnačákovi a Romanovi Paulusovi pribudla na jar 2014 sladká cukrárka Adriana Poláková. Portál www.kuchynalidla.sk však nie je len o varení a pečení, jeho súčasťou sú aj ďalšie kulinárske sekcie: Priamo z pece – kde nájdete všetko pečive, Lidl stánok – s bohatými informáciami o ovocí a zelenine, Grill & Fun – váš sprievodca grilovaním, Lidl vinotéka – so všetkým, čo potrebujete vedieť o víne. Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na sociálnych sieťach. Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko Instagram: https://instagram.com/lidlsk/ YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s- Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Inšpirujte sa sladkými radami Adriany Polákovej

Djokovič zvládol prvý duel po wimbledonskom sklamaní

Srbský tenista si poradil s nepríjemným 33-ročným ľavorukým luxemburským servismanom Gillesom Mullerom. TORONTO 28. júla (WebNoviny.sk) - Srbský líder svetového rebríčka tenistov Novak Djokovič zvládol svoj prvý singlový duel od wimbledonského sklamania. V stredu si v 2. kole dvojhry na turnaji ATP World Masters 1000 Rogers Cup na tvrdom povrchu v kanadskom Toronte poradil s nepríjemným 33-ročným ľavorukým luxemburským "servismanom" Gillesom Mullerom, 37. v hodnotení, za 103 minút 7:5, 7:6 (3). V 1. kole mal voľný žreb, vo štvrtkovom osemfinále ho vyzve skúsený 37-ročný český kvalifikant Radek Štěpánek (129.). Dvadsaťdeväťročný Belehradčan Djokovič 2. júla senzačne prehral v 3. kole medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka na grandslamovej tráve v Londýne s Američanom Samom Querreym, čím sa rozplynul jeho sen o kalendárnom Grand Slame po triumfoch na Australian Open aj Roland Garros 2016. Dvojhra - 2. kolo: Novak Djokovič (Srb.-1) - Gilles Muller (Lux.) 7:5, 7:6 (3) za 103 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Djokovič zvládol prvý duel po wimbledonskom sklamaní

Francúzi identifikovali druhého páchateľa útoku na kostol

Mladíci vyzbrojení nožmi počas utorňajšej rannej omše do kostola v normandskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray a zobrali rukojemníkov. Paríž 28. júla (WebNoviny.sk) - Francúzska prokuratúra identifikovala na základe testov DNA druhého páchateľa útoku na kostol v Normandii. Je ním 19-ročný Abdel-Malik Nabil Petitjean, pochádzajúci z oblasti horského pásma Vogézy na severovýchode Francúzska. Odporúčame: Video: Útočníci prepadli kostol vo Francúzsku, zabili kňaza S odvolaním sa na vyhlásenia tamojších úradov o tom informovala agentúra AP. Petitjean spoločne s druhým páchateľom Adelom Kermichom, taktiež len 19-ročným, vtrhli vyzbrojení nožmi počas utorňajšej rannej omše do kostola v normandskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray a zobrali rukojemníkov. Obrazom: Útočníci prepadli kostol vo Francúzsku Predtým, ako ich zlikvidovala polícia, stihli ešte podrezať hrdlo 85-ročnému kňazovi Jacquovi Hamelovi a ťažko zraniť ďalšiu osobu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzi identifikovali druhého páchateľa útoku na kostol

V Šamoríne sa začalo prestížne skokové podujatie

BRATISLAVA 28. júla 2016 (WBN/PR) - Areál x-bionic® sphere v šamorínskej časti Čilistov otvoril vo štvrtok 28. júla 2016 svoje brány, aby privítal nadšencov konských pretekov z celého sveta. Podujatie EQUESTRIAN FESTIVAL ŠAMORÍN 2016 potrvá do nedele 31. júla a po prvý raz zastrešuje prestížne preteky CSIO***, ktorých súčasťou je aj významná súťaž POHÁR NÁRODOV s vyše 50-ročnou tradíciou. Podujatie je otvorené pre verejnosť zadarmo, s množstvom sprievodných akcií pre rodiny s deťmi vrátane súťaží o voľné vstupy do priľahlej Aqua Arény. Nádherný Areál x-bionic® sphere sa vo štvrtok 28. júla stal na 4 dni domovom pre vyše 200 jazdcov a 570 koní z 24 krajín z celého sveta. Len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy sa začal 1. ročník najprestížnejšieho skokového podujatia na Slovensku EQUESTRIAN FESTIVAL ŠAMORÍN 2016, ktoré potrvá do nedele 31. júla a zastrešuje jedinečné preteky na koni na vysokej úrovni CSIO***, medzi nimi aj významnú parkúrovú súťaž POHÁR NÁRODOV. Na preteky sa môže prísť pozrieť každý, vstup do areálu je voľný. POHÁR NÁRODOV A GRAND PRIX Na najprestížnejšom skokovom podujatí na Slovensku prebehne hneď niekoľko súťaží vrátane POHÁRA NÁRODOV, ktorý sa po 50-tich rokoch presúva z Bratislavy do Šamorína. Jeho história siaha až do roku 1909, pričom od roku 1930 až dodnes je pod patronátom FEI. Štáty sú v POHÁRI NÁRODOV rozdelené do siedmich skupín (Európa I, Európa II, Severná a Stredná Amerika, Južná Amerika, Blízky východ, Ázia a Austrália, Afrika). 18 najlepších tímov postúpi do finále, ktoré sa bude konať v septembri 2016 v Barcelone. Ďalšou významnou súťažou bude GRAND PRIX CSIO Šamorín o 62 000 eur. Rozdávať sa budú aj individuálne ocenenia pre najlepšieho jazdca pretekov, najlepšieho slovenského jazdca, najlepší team, najlepšieho zahraničného jazdca, najštýlovejšieho jazdca v Grand Prix a najlepšieho horsemanship. POHÁR NÁRODOV a GRAND PRIX sú zároveň kvalifikáciou na majstrovstvá Európy. O PODUJATÍ A SPRIEVODNÝCH AKCIÁCH Usporiadateľom 1. ročníka EQUESTRIAN FESTIVAL ŠAMORÍN 2016 je Jazdecký klub RS Team o.z. v spolupráci s Jazdeckým klubom Napoli s.r.o. Okrem vzrušujúcich a zaujímavých jazdeckých súťaží sú pre návštevníkov pripravené sprievodné podujatia, napríklad jazda na poníkoch pre najmenších či súťaže o voľné vstupy do Aqua Arény, ktorá je takisto súčasťou multifunkčného Areálu x-bionic® sphere. Viac informácií opodujatí nájdete na webe www.equestrianfestivalsamorin.sk. KOMPLETNÝ PROGRAM PODUJATIA Štvrtok 28. 7. 2016 09:30 - Smaragd Tour (CSI**), Respect Arena Výška prekážok: 1,35 m/1,40 m, súťaž hodnotená na čas 10:30 - Opal Tour (CSI**), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,25 m, súťaž hodnotená na čas 11:30 - Welcome Stakes (CSIO***), Main Stadium Výška prekážok: 1,40 m, súťaž hodnotená na čas 13:30 - Silver Tour (CSIO***), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,40 m, súťaž hodnotená na čas 14:00 - Young Horses Tour 7 years (CSIYH*), Respect Arena Výška prekážok: 1,30 m, súťaž hodnotená na čas 16:00 - Gold Tour (CSIO3*), Main Stadium Výška prekážok: 1,50 m, súťaž hodnotená na čas 17:00 - Rubin Tour (CSI**), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,30 m, súťaž hodnotená na čas Piatok 29. 7. 2016 08:30 - Young Horses Tour 7 years (CSIYH*), Respect Arena Výška prekážok: 1,30 m, súťaž hodnotená na čas 09:00 - Rubin Tour (CSI**), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,30 m, súťaž hodnotená na čas 11:00 - Young Horses Tour 5/6 years (CSIYH*), Respect Arena Výška prekážok: 1,15 m (5-roč. kone)/1,25 m (6-roč. kone) 12:00 - Silver Tour (CSIO***), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,40 m, súťaž hodnotená na čas 12:30 - CSIU-25 (Mladí jazdci do 25 r.), Main Stadium Výška prekážok: 1,40 m, súťaž hodnotená na čas 14:00 - Amateur Owner Tour (CSIAm-B), Respect Arena Výška prekážok: 1,15 m, súťaž hodnotená na čas 15:00 - Pohár národov (CSIO***), Main Stadium Výška prekážok: do 1,60 m, 2-kolová súťaž družstiev, ktorá sa započítava do hodnotenia v rámci svetového pohára (Longines Ranking) Sobota 30. 7. 2016 09:00 - Smaragd Tour (CSI**), Respect Arena Výška prekážok: 1,40 m, súťaž hodnotená na čas 11:30 - Opal Tour (CSI**), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,25 m, 2-fázové skákanie "špeciál" 12:00 - Young Horses Tour 7 years (CSIYH*) - finále, Respect Arena Výška prekážok: 1,30 m, 2-fázové skákanie "špeciál" 13:30 - CSIU-25 (Mladí jazdci do 25 r.), Main Stadium Výška prekážok: 1,40 m, súťaž hodnotená na čas 14:30 - Young Horses Tour 5/6 years (CSIYH*), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,15 m (5-roč. kone)/1,25 m (6-roč. kone) 15:00 - Amateur Owner Tour (CSIAm-B), Respect Arena Výška prekážok: 1,15 m, 2-fázové skákanie "špeciál" 16:00 - Gold Tour (CSIO3*), Main Stadium Výška prekážok: 1,50 m, súťaž hodnotená na čas 17:30 - Rubin Tour (CSI**) - finále, Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,35 m, 2-fázové skákanie "špeciál" 21:00 - Nočné skákanie: Silver Tour (CSIO***) - finále, Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,45 m, súťaž s kolom o víťazstvo Nedeľa 31. 7. 2016 08:30 - Young Horses Tour 5/6 years (CSIYH*) - finále, Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,15 m (5-roč. kone)/1,25 m (6-roč. kone) 10:00 - Amateur Owner Tour (CSIAm-B) - finále, Respect Arena Výška prekážok: 1,15 m, súťaž s rozoskakovaním 11:00 - Consolation Prix (CSIO***), Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,40 m, súťaž hodnotená na čas 11:30 - CSIU-25 (Mladí jazdci do 25 r.) - finále, Main Stadium Výška prekážok: 1,45 m, súťaž s rozoskakovaním 13:00 - Grand Prix (CSI**) - finále Smaragd Tour, Respect Arena Výška prekážok: 1,45 m, súťaž s rozoskakovaním 13:30 - Opal Tour (CSI**) - finále, Farrier\'s Arena Výška prekážok: 1,25 m, súťaž hodnotená na čas 15:30 - GRAND PRIX (CSIO***), Main Stadium Výška prekážok: do 1,60 m, súťaž jednotlivcov s rozoskakovaním, ktorá sa započítava do hodnotenia v rámci svetového pohára (Longines Ranking) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Šamoríne sa začalo prestížne skokové podujatie

Enormne stúpa počet pacientov s alkoholovou hepatitídou

Úmrtnosťou na ochorenia pečene je Slovensko na nelichotivom štvrtom mieste spomedzi všetkých krajín Európy. BANSKÁ BYSTRICA 28. júla (WebNoviny.sk) - Slovenská hepatologická spoločnosť (SHS) pri príležitosti Medzinárodného dňa hepatitídy, za ktorý Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 28. júl, upozorňuje na závažný nárast počtu pacientov s ochoreniami pečene. V úmrtnosti na tieto ochorenia patrí Slovensku štvrté miesto spomedzi všetkých krajín Európy. Odborníci z SHS pritom odhadujú, že vírusovou hepatitídou C je na Slovensku nakazených asi 35-tisíc ľudí a hepatitídou B dokonca viac ako 100-tisíc. Na chorobu špinavých rúk, ako je označovaná hepatitída A, ročne ochorejú stovky Slovákov. Hepatitída je názov pre zápalové ochorenie pečene, ktoré však nespôsobuje len vírus, ako si myslí väčšina verejnosti. Okrem hepatitíd typov A, B, C, D a E spôsobujú poškodenie pečene v rovnakej miere aj alkohol, lieky a škodlivé látky, ktoré ľudia denne prijímajú z potravín a životného prostredia. "Podstatnú úlohu hrá takmer všeobecne rozšírený nezdravý životný štýl - nedostatok fyzickej aktivity, nadmerný prísun kalórií, obezita, ktorou trpí 25 percent Slovákov, a nadváha, ktorú má až 60 percent," vysvetlil vedecký sekretár SHS Jozef Glasa. Hepatitída typu C by mohla čoskoro úplne vymiznúť Enormne pritom stúpa počet pacientov trpiacich alkoholovou hepatitídou a tukovou chorobou pečene, ktoré sú súčasným postrachom slovenských aj svetových hepatológov. "U tukového zápalu pečene, ktorý sa už stáva novým, masovým zabijakom ľudí našich čias, samotné lieky nestačia," upozornil prvý viceprezident SHS Marián Oltman. Vírusové hepatitídy, pokiaľ sa zachytia včas, dokáže moderná medicína úspešne liečiť. Hepatitída typu C by mohla vďaka najnovšej liečbe dokonca za pár rokov úplne vymiznúť. No dramatický nárast ochorení pečene spôsobených nezdravým životným štýlom môže zvrátiť len jeho masová zmena. Hoci má Slovensko podľa odborníkov prepracovaný systém starostlivosti o hepatálnych pacientov, upozorňujú zároveň, že súčasné podmienky nestačia pokryť skutočnú potrebu. "Kedysi sme sa dokázali postarať o chorých na dvoch izbách, dnes máme permanentne preplnené špecializované hepatologicko-gastroenterologické oddelenie s 32 lôžkami," priblížil situáciu prednosta II. internej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a prezident SHS Ľubomír Skladaný. Hepatitídy spôsobené vírusmi sú vážnym globálnym problémom "V rámci zlepšenia podmienok starostlivosti o pacientov by bolo potrebné dobudovanie a posilnenie siete hepatologických pracovísk a ambulancií. Pre spoluprácu v oblasti prevencie potrebujeme získať aj štátne orgány a inštitúcie. A najmä nastal čas na dopracovanie, presadenie a čo najskoršiu realizáciu národného programu prevencie s adekvátnym skríningom rizikových faktorov, ako včasnej diagnostiky a racionálnej liečby hepatitíd," načrtol možnosti riešenia situácie Skladaný s tým, že "nečinnosť alebo nedôslednosť v tejto oblasti s určitosťou zabíja". Hepatitídy spôsobené vírusmi sú vážnym globálnym problémom. Podľa štatistík ochorie na akútnu hepatitídu A vo svete ročne viac než 1,4 milióna osôb. Chronickou hepatitídou B trpí viac než 240 miliónov a chronickou hepatitídou C viac ako 150 miliónov ľudí všetkých vekových kategórií. Vírusové hepatitídy sú v globálnom meradle siedmou najčastejšou príčinou úmrtí. Hlavným poslaním Medzinárodného dňa hepatitídy je preto zvýšenie povedomia o závažnosti vírusových hepatitíd a tiež o možnostiach ich účinnej prevencie a liečby u širokej verejnosti. Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica Ružena Maťašeje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Enormne stúpa počet pacientov s alkoholovou hepatitídou

Video: Trenčín sa nevzdáva svojho sna, chýbala mu efektivita

Hráči AS Trenčín musia v budúcotýždňovej odvete 3. predkola LM zdolať Legiu Varšava na jej pôde, ak chcú preniknúť do play-off o účasť v skupinovej fáze. ŽILINA 28. júla (WebNoviny.sk) - Futbalisti AS Trenčín síce v stredu v Žiline nenaplnili svoj čiastkový cieľ, nevzdávajú sa však sna o účasti v play-off o skupinovú fázu Ligy majstrov 2016/2017. Zverenci trénera Martina Ševelu prehrali 0:1 gólom Nemanju Nikoliča s poľským majstrom Legia Varšava v domácom prvom zápase 3. predkola LM, pred budúcotýždňovou odvetou vo Varšave je teda Legia bližšie k postupu. Hráči úradujúceho slovenského šampióna budú musieť na ihrisku Legie svojich súperov zdolať - akékoľvek víťazstvo v riadnom hracom čase im zabezpečí postup; s výnimkou rezultátu 1:0, po ktorom by nasledovalo predĺženie. Zlyhali v efektivite "Dnes sme šli do zápasu s cieľom neinkasovať. Jeden gól sme dostali, čo nás, samozrejme, mrzí. Je to však ešte otvorené, neprehrali sme o dva ani o tri góly," povedal počas pozápasovej tlačovej konferencie kormidelník AS Martin Ševela a pokračoval: "Nám sa lepšie hrá na ihriskách súperov. Ak by sa nám podarilo streliť nejaký gól, všetko bude otvorené. Budeme sa snažiť niečím prekvapiť a urobiť taký malý zázrak. Je naším snom posunúť sa ešte ďalej a kým bude možnosť, budeme snívať." Trenčania boli na ihrisku v Žiline počas väčšiny stredajšieho súboja aktívnejší a dominovali, nepremenili však ani jednu zo svojich príležitostí; tie najväčšie spálil po zmene strán stredopoliar Matúš Bero. V 69. min strelil jediný gól duelu maďarský útočník Nikolič po ojedinelom protiútoku varšavského mužstva. "Odohrali sme vynikajúci zápas. Chlapci to odpracovali vo vysokom tempe, s takýmto sa v našej lige nestretneme. Je to pre nás veľká skúsenosť pre budúcnosť. Aj napriek tomu, že sme prehrali, môžu byť chalani spokojní sami so sebou. Na ihrisku nechali srdce, to si veľmi vážim. Z tohto pohľadu som spokojný," vyhlásil Ševela a kritickejším pohľadom doplnil: "Pokiaľ ide o efektivitu, tam sme zlyhali. Toto je Liga majstrov, rozhoduje každý detail. Nepodarilo sa nám dať góly zo šancí, ktoré sme mali - a bolo ich dosť - a súper nás potrestal z brejkovej situácie. Ale taký je futbal, patria k nemu aj prehry. Som však pyšný na toto mužstvo, chalani na sebe pracujú. Ak to takto pôjde ďalej, na nás aj hráčov čaká svetlá budúcnosť." Tešia sa na atmosféru v odvete Štyridsaťročný rodák z Mostu pri Bratislave Ševela poukázal na jeden z rozdielov medzi mužstvami: "Naši hráči nie sú takí skúsení ako súperovi. V minulej sezóne sme tu mali futbalistov, ktorí už mali niečo odkopané; vedeli zmeniť rytmus hry, boli aj góloví, vykopali nám titul aj pohár. Tých tu teraz nemáme, ale máme tu iných, ktorí musia tie skúsenosti zbierať. Nie sme klub, ktorý za veľké peniaze kúpi hráča. Filozofia je trochu iná - vychovávať hráčov a posúvať ich do lepších a kvalitnejších líg a mužstiev." Kouč Trenčanov dal v stredu prednosť brankárovi Adriánovi Chovanovi pred skúsenejším Igorom Šemrincom. "Aďo má len minimum štartov v našej lige, ale odchytal kvalifikáciu \'dvadsaťjednotky\', v ktorých mužstvo podržal. Obaja naši gólmani sú kvalitní, bolo to moje rozhodnutie. Myslím si, že Aďo patril k hráčom, ktorí dnes podali nadštandardný výkon," zhodnotil Ševela, ktorý ešte nemohol rátať s argentínskym navrátilcom Aldom Baézom: "Alda sa nám nepodarilo papierovo doladiť, pokiaľ ide o toto predkolo Ligy majstrov, nebude teda použiteľný ani do odvety, ale pre domácu ligu áno. Môžem však prezradiť perličku - dnes mal individuálny tréning a trošku fučal, takže bude musieť ešte zabrať, aby urobil konkurenciu hráčom v základnej zostave." Odveta vo Varšave je na programe v stredu 3. augusta (20.45 h). "My sa na odvetu tešíme; nikto z nás ešte nehral pred takou kulisou. Vieme, že tam bude výborná atmosféra. Pre nás to bude zážitok, ale treba hráčov upozorniť, aby sa sústredili na výkon a nepodľahli tlaku z hľadiska," podotkol Martin Ševela. Na postupujúcich z 3. predkola ešte čaká pred bránami skupinovej fázy Ligy majstrov dvojzápas play-off (16. a 17. augusta, resp. 23. a 24. augusta). Neúspešní z 3. predkola LM sa presunú do play-off o účasť v skupinovej fáze tohtosezónnej Európskej ligy. Poliakov zachránil brankár Malarz Tréner Legie po zápase vyzdvihol svojho gólmana Arkadiusza Malarza. Skúsený 36-ročný gólman mal leví podiel na triumfe Poliakov, viacerými intervenciami zachránil svoje mužstvo. "Hráči bojovali celých 90 minút. Súper má vo svojom strede veľa rýchlych hráčov, snažili sme sa ich vypájať z hry. Zakaždým, keď sa hráči Trenčína dostali v strede poľa k lopte, spôsobovali nám problémy, predovšetkým v prvom polčase. Mali sme však skvelého Arkadiusza Malarza," vyhlásil podľa portálu sportowefakty.wp.pl albánsky lodivod. Tomu sa pozdávali viacerí hráči slovenského mužstva. "Zaujali ma niektorí hráči s nízkym ťažiskom, napríklad Ibrahim Rabiu. Ten sa na ihrisku poriadne obracal a skvele režíroval hru domácich. Boli sme však koncentrovaní a vyplatilo sa," doplnil Besnik Hasi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Trenčín sa nevzdáva svojho sna, chýbala mu efektivita

Tavares by rád spojil celú kariéru s Islanders

Kapitán "ostrovanov" si v klube dosiaľ odkrútil sedem sezón. NEW YORK 28. júla (WebNoviny.sk) - John Tavares by rád spojil celú svoju hokejovú kariéru s New Yorkom Islanders. Kapitán a líder mužstva si v drese "ostrovanov" odkrútil dosiaľ sedem sezón a nehodlá ho meniť. Zmluvu s klubom má do konca ročníka 2017/2018, o novej môžu oficiálne rokovať od 1. júla 2017. "Domnievam sa, že vždy som preukazoval oddanosť, uznanie a túžbu hrať na Long Islande," citoval ho Sportsnet 590. "Rád by som v tom ešte dlho takto pokračoval. Človek obdivuje skvelých hráčov, ktorí dokázali stráviť celú kariéru na jednom mieste. Dúfam, že som v rovnakej pozícii." Dvadsaťpäťročný kanadský stredný útočník, po ktorom Islanders siahli v drafte 2009 z prvého miesta, nazbieral v ich farbách dosiaľ 471 bodov v 510 dueloch základnej časti NHL. V play-off 2016 sa tímu pod jeho velením podarilo vyhrať prvú sériu v bojoch o Stanleyho pohár od roku 1993, keď prekonal favorizovanú Floridu. "Draftovali ma, dali mi skvelú príležitosť venovať sa milovanej hre a splniť si sen. Prirodzene, majú odo mňa veľké očakávania, čo neberiem na ľahkú váhu. Od prvého dňa si to užívam. Rád by som sem, samozrejme, raz priviezol Stanleyho pohár," nádeja sa zlatý olympijský medailista zo Soči 2014. Informoval server nhl.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tavares by rád spojil celú kariéru s Islanders

Ceny ropy naďalej klesali, zlato zdraželo

Znížila sa aj cena vykurovacieho oleja, a to o 3 centy na 1,30 USD za galón, a veľkoobchodná cena benzínu oslabila o 2 centy na 1,32 USD za galón.NEW YORK 28. júla (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v stredu pokračovali v poklese, ktorý trvá už mesiac. Ľahká americká ropa zlacnela o 1 USD, čiže o približne 2,3 percenta, a na newyorskej komoditnej burze uzavrela na úrovni 41,92 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, v Londýne oslabila o 1,40 USD na 43,47 USD za barel. Znížila sa aj cena vykurovacieho oleja, a to o 3 centy na 1,30 USD za galón, a veľkoobchodná cena benzínu oslabila o 2 centy na 1,32 USD za galón. Ceny vzácnych kovov však smerovali nahor. Zlato zdraželo o 5,90 USD na 1 326,70 USD za uncu. Striebro si pripísalo 31 centov a jeho cena stúpla na úroveň 20 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy naďalej klesali, zlato zdraželo

Škrtel po debute za Fenerbahce: Získali sme dôležitý triumf

Turecký klub zvíťazil v prvom zápase nemajstrovskej vetvy 3. predkola Ligy majstrov nad AS Monako 2:1.ISTANBUL 28. júla (WebNoviny.sk) - Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel absolvoval v stredu úspešnú súťažnú premiéru v drese svojho nového zamestnávateľa Fenerbahce Istanbul. Turecký klub zvíťazil v prvom zápase nemajstrovskej vetvy 3. predkola Ligy majstrov nad AS Monako 2:1. Tridsaťjedenročný rodák z Handlovej odohral celý zápas, v nadstavenom čase druhého polčasu sa na trávnik dostal aj jeho krajan Miroslav Stoch. "Zatiaľ sme iba na začiatku cesty, ale musím priznať, že to nie je zlý výsledok. Načatú prácu musíme dokončiť v odvete," vyhlásil tesne po skončení duelu Martin Škrtel v televíznom vysielaní, citoval ho web Fenerbahce. Streleckým hrdinom istanbulského mužstva bol v stredu nigérijský zakončovateľ Emmanuel Emenike, ktorý zaznamenal oba presné zásahy "Feneru" - v 39. min otvoril skóre a v 61. min strelil víťazný gól. V 42. min vyrovnal na priebežných 1:1 kolumbijský kanonier Radamel Falcao. "Mali sme dobrý vstup do zápasu. Ujali sme sa vedenia a aj keď súper odpovedal, napokon sa nám podarilo vyhrať. Získali sme dôležité víťazstvo, také sú všetky v pohárovej Európe. Na prvý oficiálny duel v sezóne to nebolo zlé, ale mohlo to byť aj lepšie. Uvedomujeme si, čo ešte musíme zmeniť, verím, že časom to príde," doplnil skúsený stopér, v rokoch 2008-2016 hráč anglického FC Liverpool. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Škrtel po debute za Fenerbahce: Získali sme dôležitý triumf

Bouchardová v Montreale stopla Cibulkovú, vyzve ju Kučová

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka nasadená na podujatí ako jedenásta narazila na mimoriadne disponovanú a motivovanú súperku. MONTREAL 28. júla (WebNoviny.sk) - Púť slovenskej tenistky Dominiky Cibulkovej súťažou dvojhry na turnaji WTA Premier 5 Coupe Rogers présentée par Banque Nationale v kanadskom Montreale sa skončila v druhom kole. V stredajšom stretnutí podľahla domácej Eugenie Bouchardovej hladko za 74 minút 2:6, 0:6. Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka nasadená na podujatí ako jedenásta narazila na mimoriadne disponovanú a motivovanú súperku, ktorá vo svojom rodisku odvrátila všetkých sedem brejkových hrozieb a od piatej hry úvodného setu nepustila ani jednu. Bouchardová v úvodnom kole prekonala Češku Luciu Šafářovú a na jej výkone nezanechali stopy ani následné žalúdočné problémy z utorkového súboja štvorhry. Predviedla 22 víťazných úderov proti Cibulkovej štyrom, pomer nevynútených chýb bol tiež jasne v jej prospech 14:23. "Hrať v Montreale je pre mňa niečo špeciálne. Nebýva to často, preto mám o motiváciu postarané. Užívam si podporu tunajšieho publika. Cítila som sa v pohode a veľmi sústredene. Musím si takéto nastavenie udržať. Proti takej skvelej hráčke to ani inak nešlo. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Koncentrácia bola preto potrebná až do poslednej loptičky," povedala podľa oficiálnej stránky ženského okruhu Bouchardová, ktorú v osemfinálovom treťom kole čaká ďalšia Slovenka Kristína Kučová. Úspešná kvalifikantka vyradila v 2. kole ôsmu nasadenú Carlu Suárezovú-Navarrovú zo Španielska. Pôjde o odvetu ich jediného vzájomného súboja starého vyše dva roky. V québeckom stretnutí o svetovú skupinu Pohára federácie 2015 Bouchardová potrebovala na zdolanie Kučovej tri sety, vyhrala 7:6 (0), 2:6, 6:1. "Musím hrať svoj tenis bez ohľadu na to, kto stojí na druhej strane dvorca. Je to len o mne, mojej agresivite a radosti z hry," dodala 22-ročná Kanaďanka. Dvojhra - 2. kolo: Eugenie Bouchardová (Kan.) - Dominika Cibulková (SR-11) 6:2, 6:0 za 74 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bouchardová v Montreale stopla Cibulkovú, vyzve ju Kučová

Kiska sa stretol s pápežom, pozval ho na Slovensko

Prezident Andrej Kiska sa stretol aj so slovenskými pútnikmi, organizátormi Svetových dní mládeže a biskupmi.BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Na Svetových dňoch mládeže v poľskom Krakove sa v stredu stretol prezident Andrej Kiska s pápežom Františkom. Odovzdal mu pozdravy od ľudí zo Slovenska a opätovne ho pozval na návštevu našej krajiny. Agentúru SITA informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Prezident sa stretol aj so slovenskými pútnikmi, organizátormi Svetových dní mládeže a biskupmi: "Je tu symbolicky horúco. Okrem počasia je tu horúca atmosféra mladých ľudí, ktorí sa nesmierne tešia na Svätého Otca," konštatoval. Prezident oceňuje prácu dobrovoľníkov, organizátorov, s ktorými mal možnosť stretnúť sa. "Za vlastné peniaze a trošku aj za vlastné zdravie robia neskutočný kus práce pre to, aby tu takéto stretnutie mohlo byť. Veľmi sa teším, že aj na Slovensku máme takýchto mladých ľudí," dodal Kiska. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kiska sa stretol s pápežom, pozval ho na Slovensko

Francúzske médiá nebudú zverejňovať mená a tváre islamistov

Rozhodnutie prišlo po teroristickom útoku v Nice, ktorý si vyžiadal 84 mŕtvych a približne 300 zranených a v Saint-Étienne-du-Rouvray, kde dvaja islamisti podrezali v kostole 85-ročného kňaza. Paríž 28. júla (WebNoviny.sk) - Niektoré popredné francúzske médiá vyhlásili, že už nebudú zverejňovať mená a fotografie páchateľov útokov spájaných s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), aby sa zabránilo ich neželanému glorifikovaniu. Informovala o tom agentúra AP. TERORISTICKÝ ÚTOK V NICE Denník Le Monde v stredu vyhlásil, že už nebude zverejňovať fotografie útočníkov, čím sa chce vyhnúť "prípadným posmrtným glorifikačným efektom". V denníku už teraz platí zákaz uverejňovania úryvkov z propagandistických vyhlásení Islamského štátu. Podobný postoj k tejto otázke zaujala aj televízia BFM-TV, ktorá nebude zverejňovať fotografie tvárí džihádistov. Obrazom: Teroristický útok v Nice Mená "teroristov" nebude uvádzať ani rozhlasová stanica Europe-1, ktorá svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že nechce, aby sa z takýchto ľudí robili hrdinovia. Rozhodnutie niektorých francúzskych médií nezverejňovať mená a fotografie islamistov prišlo po teroristickom útoku v Nice, ktorý si vyžiadal 84 mŕtvych a približne 300 zranených a v Saint-Étienne-du-Rouvray, kde dvaja islamisti podrezali v kostole 85-ročného kňaza. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzske médiá nebudú zverejňovať mená a tváre islamistov

Biden: Trump spojencov podceňuje, ale s diktátormi sa objíma

Americký viceprezident Joe Biden tiež tvrdí, že Donald Trump nemá nijaký plán, ako urobiť Ameriku bezpečnejšou. Filadelfia 28. júla (WebNoviny.sk) - Kandidát Republikánskej strany na post prezidenta USA Donald Trump nemá "ani potuchy" o potrebách pracujúcich či o tom, ako urobiť Ameriku veľkou, uviedol dnes na nominačnom zjazde Demokratickej strany americký viceprezident Joe Biden. Informovala o tom agentúra AP. "Pokúša sa nám nahovoriť, že mu záleží na strednej triede? Ale, prosím vás. To je len kopa lží," povedal na Trumpovu adresu Biden. "Existuje len jedna osoba, ktorá tu bude pre vás, ktorá tu vždy bola pre vás," povedal Biden o oficiálnej prezidentskej kandidátke demokratov Hillary Clintonovej a pokračoval v kritike Trumpa. Odporúčame: Trumpovi chýbajú základné vedomosti o svete, pritvrdil Obama Za únikom e-mailov demokratov je Rusko, nevylúčil Obama Clintonová sa stala prvou prezidentskou kandidátkou v USA Trump prijal nomináciu, ostro kritizoval Obamu a Clintonovú Trump podľa Bidena využíva strach ľudí "Nijaký nominant veľkej strany nikdy v dejinách tejto krajiny nevedel o otázkach národnej bezpečnosti menej a nebol menej pripravený ich riešiť," povedal o republikánskom prezidentskom kandidátovi Biden. Trumpa zároveň obvinil, že využíva strach ľudí z ISIS a iných teroristov, pričom nemá nijaký plán, ako urobiť Ameriku bezpečnejšou. Biden obvinil Trumpa aj z toho, že spojencov USA "podceňuje", ale s "diktátormi", ako je ruský prezident Vladimir Putin, sa objíma. Trump totiž predtým vyzval Rusko, aby "našlo 30.000 chýbajúcich emailov", čím narážal na emaily, ktoré Hillary Clintonová ešte ako ministerka zahraničných vecí vymazala zo svojho súkromného servera s odôvodnením, že boli súkromné. Clintonovú prišiel na nominačný zjazd demokratov podporiť aj bývalý starosta New Yorku a miliardár Michael Bloomberg, ktorý ako nezávislý uviedol, že volí podľa kandidátov a nie "podľa politických nálepiek". Bloomberg rovnako ako Biden nešetril kritikou na adresu Donalda Trumpa, ktorého označil za "podvodníka". "Som Newyorčan a podvodníka poznám na prvý pohľad," povedal Bloomberg a dodal, že on na rozdiel od Trumpa nezačínal podnikať s miliónovým šekom vo vrecku, ktorý mu dal otec. Clintonovú prišiel podporiť aj Obama Clintonovú na nominačnom zjazde vo Filadelfii podporil aj americký prezident Barack Obama a uviedol, že "budúcnosť Ameriky vidí optimistickejšie ako kedykoľvek predtým". Na prezidenta Spojených štátov podľa Obamu ešte nikdy nekandidoval nikto kvalifikovanejší, ako je Hillary Clintonová. Nič totiž "nemôže človeka pripraviť na nároky, ktoré na neho klade Oválna pracovňa Bieleho domu, ale Hillary tam bola a zúčastňovala sa na rozhodnutiach, ktoré robí prezident". Delegátov nominačného zjazdu demokratov a voličov Obama vyzval, aby v deň prezidentských volieb hlasovali za Clintonovú, pretože len ona je v tomto nebezpečnom svete zárukou ich bezpečnosti a bezpečnosti ich detí. "Hillary úzko spolupracuje s našimi tajnými službami, diplomatmi a armádou a nevzdá sa, kým Islamský štát nebude zničený," povedal americký prezident, pričom dodal, že Hillary Clintonovú "si nevážia len svetoví lídri, ale aj ľudia, ktorým slúži". Podľa Obamu kandidátka demokratov na rozdiel od oficiálneho kandidáta Republikánskej strany Donalda Trumpa "svoju prácu dokončí aj bez toho, aby sa uchyľovala k mučeniu alebo k tomu, že bude celým náboženským skupinám brániť vo vstupe do USA". Obama kritizoval Trumpa aj za to, že sa usiluje Američanov vystrašiť, aby kľúče od Bieleho domu odovzdali delegátovi Republikánskej strany. Podľa Obamu je Trump presvedčený, že sa mu v otázkach prisťahovalectva a zločinu "podarí vystrašiť dostatočný počet ľudí", pričom naznačuje, že "iba on ako samozvaný spasiteľ dokáže nastoliť poriadok". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Biden: Trump spojencov podceňuje, ale s diktátormi sa objíma

AS Trenčín dominoval, z víťazstva sa však teší Legia Varšava

Jediný gól duelu strelil maďarský útočník Nemanja Nikolič po ojedinelom protiútoku varšavského mužstva.ŽILINA 27. júla (WebNoviny.sk) - Futbalisti AS Trenčín prehrali 0:1 (0:0) s poľským majstrom Legia Varšava v stredajšom domácom prvom zápase 3. predkola Ligy majstrov 2016/2017. Hráči úradujúceho slovenského šampióna boli na ihrisku v Žiline počas väčšiny súboja aktívnejší a dominovali, nepremenili však ani jednu zo svojich príležitostí; tie najväčšie spálil po zmene strán stredopoliar Matúš Bero. V 69. min strelil jediný gól duelu maďarský útočník Nemanja Nikolič po ojedinelom protiútoku varšavského mužstva. Odveta vo Varšave je na programe v stredu 3. augusta (20.45 h). Na postupujúcich z 3. predkola ešte čaká pred bránami skupinovej fázy Ligy majstrov dvojzápas play-off (16. a 17. augusta, resp. 23. a 24. augusta). Neúspešní z 3. predkola LM sa presunú do play-off o účasť v skupinovej fáze tohtosezónnej Európskej ligy. Liga majstrov 2016/2017 - 3. predkolo - prvý zápas - streda - výsledok: AS Trenčín (SR) - Legia Varšava (Poľ.) 0:1 (0:0) - hralo sa v Žiline Gól: 69. N. Nikolič, ŽK: 33. Bero, 75. Kalu - 24. Kopczyňski, rozhodoval: Kulbakov (Biel.), 5866 divákov Zostavy: Trenčín: A. Chovan - M. Šulek, Udeh, Kleščík, Holúbek - Lawrence - Rabiu, Bero - Kalu, Janga (85. Prekop), Aliko Bala (79. Diks) Varšava: Malarz - Bereszyňski, Lewczuk, Pazdan, Brzyski - Jodlowiec (85. Hämäläinen), Kopczyňski - Kucharczyk, Moulin, Aleksandrov (89. Brož) - N. Nikolič (76. Prijovič) I. polčas Trenčania vstúpili do zápasu s úmyslom zatlačiť svojich protivníkov na ich polovicu a v úvodnej fáze stretnutia sa im to darilo. Už v 4. min Lawrence strelou spoza šestnástky vyprášil rukavice gólmana Legie. O štyri minúty vyprodukovala obrana AS chybu, po ktorej sa sám na hranici šestnástky ocitol Nikolič, netrafil však medzi tri žrde. V 13. min brankár Malarz len s námahou vyrazil Šulekov tečovaný pokus. V 27. min opäť Nikolič postupoval na gólmana Chovana, ten si s jeho strelou poradil. Po polhodine hry napriahol z diaľky aktívny Holúbek, Malarz vytesnil loptu nad brvno. Trenčín v úvodnom dejstve výrazne dominoval v držaní lopty, no do šatní sa šlo za bezgólového stavu. II. polčas Dovtedy najväčšie príležitosti na otvorenie skóre si Trenčania vypracovali pár minút po zmene strán. Najskôr Bero v 52. min vo výbornej pozícii v šestnástke nevystrelil dostatočne razantne, o štyri minúty neskôr jeho prudký projektil Malarz reflexívne vyrazil a Berova následná dorážka ľavačkou sa medzi žrde nezmestila. Po hodine hry si hľadisko pýtalo pokutový kop po Kaluovom páde v pokutovom území, rozhodca Kulbakov nereagoval. Čo sa nepodarilo hráčom AS, dokázali z ničoho nič hostia. V 69. min predviedli jednu z mála krídelných akcií a maďarský bombardér Nikolič otvoril skóre - 1:0 pre Legiu. Futbalisti Trenčína sa usilovali o vyrovnanie skóre a Legii sa otváral priestor na protiútoky, po jednom z nich uchmatol Chovan gól spred Prijovičovej kopačky. V 87. min Kaluovu strelu vytesnil nad brvno brankár Malarz. Keďže ani kapitán Legie Pazdan o dve minúty neskôr hlavičkou neprekonal Chovana, Legia zvíťazila v Žiline o jeden gól. Hlasy (zdroj: TV Dajto): Martin Ševela (tréner AS Trenčín): "Dovolím si povedať, že sme boli lepší v dnešnom zápase. Možno keby Matúš Bero premenil svoju veľkú šancu, mohlo sa to vyvíjať inak. Hráči odviedli maximum, nemám im čo vyčítať. Aj diváci ich vytlieskali. Súper bol skúsenejší a efektívnejší. V odvete máme šancu, aj keď sme inkasovali. Vonku hráme ešte lepšie ako doma. Budeme hrať našu útočnú hru. Pokúsime sa urobiť všetko pre postup." Matúš Bero (stredopoliar AS Trenčín): "Mal som veľkú šancu, možno som mal zvoliť iné zakončenie, ale nechcem sa v tom vŕtať. Som na odchode z klubu, ale kým som tu, urobím všetko, aby som chalanom pomohol. Navždy budem Trenčanom. V odvete máme určite šancu a dám do toho všetko, aby som pomohol k postupu. Legia je desaťkrát väčší klub ako my, no musíme sa sústrediť predovšetkým na seba." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo AS Trenčín dominoval, z víťazstva sa však teší Legia Varšava

Stovky policajtov zasiahli proti salafistom v Hildesheime

Hildesheimský spolok je v Nemecku považovaný za miesto kontaktov radikálov zo salafistickej scény, ktoré je už dlhší čas v hľadáčiku dolnosaských bezpečnostných zložiek.Hildesheim 27. júla (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia uskutočnila v stredu raziu proti podozrivým radikálom v Hildesheime v Dolnom Sasku. Muži zákona prehľadali pri nej podľa informácií rezortu vnútra priestory Nemeckojazyčného islamského spolku (DIK) Hildesheim vrátane jeho mešity a uskutočnili domové prehliadky v bydliskách ôsmich členov jeho predsedníctva. Informoval o tom Severonemecký rozhlas (NDR). Odporúčame: Ušiel mladý Alžírčan, v Brémach evakuovali nákupné centrum Nemecká polícia zadržala tínedžera, mal pripravovať útok Útočník z Ansbachu bojoval v Iraku ako vojak al-Káidy Na policajnej akcii sa zúčastnilo podľa rovnakého zdroja až do 400 mužov vrátane príslušníkov jednotky osobitého určenia. Práve hildesheimský spolok je v Nemecku považovaný za miesto kontaktov radikálov zo salafistickej scény, ktoré je už dlhší čas v hľadáčiku dolnosaských bezpečnostných zložiek, naznačil dolnosaský krajinský minister vnútra Boris Pistorius. Podľa jeho slov nemienia tolerovať ignorovanie platných predpisov salafistami, dokonca ich spochybňovanie ústavného poriadku a presviedčanie mladých ľudí, aby sa pripojili k Islamskému štátu (IS). Proti tomu mienia bojovať s využitím všetkých prostriedkov právneho štátu. Viacero návštevníkov tamojšej mešity odcestovalo v minulosti preukázateľne do Sýrie, respektíve Iraku, aby sa tam pripojili k džihádistom z IS, uviedol krajinský rezort vnútra. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Stovky policajtov zasiahli proti salafistom v Hildesheime

Rusi monitorovali tisícky navrátilcov z krízových oblastí

Riaditeľ ruskej FSB uviedol, že mnohí ľudia podstúpili výcvik v teroristických táboroch a podieľali sa na útokoch v zahraničí.Petrohrad 27. júla (WebNoviny.sk) - Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) sa len v priebehu vlaňajška zamerala na takmer 3000 osôb, ktoré sa vrátili do Ruska z krízových oblastí v Afganistane, Sýrii a Iraku. Informoval o tom v stredu jej riaditeľ Alexandr Bortnikov, ktorého vyjadrenie prevzala z ruských médií agentúra DPA. "Približne 220 týchto ľudí pripravuje útoky. Iní sú činní ako verbovači pre džihád," povedal Bortnikov v Petrohrade. Uvedené osoby podľa neho podstúpili výcvik v teroristických táboroch a podieľali sa na útokoch v zahraničí. Odporúčame: Putin sa obul do zákazu štartu Rusov v Riu, vidí sprisahanie Za únikom e-mailov demokratov je Rusko, nevylúčil Obama Turecký pilot mal zostreliť ruský stroj z vlastnej vôle "Nie je žiadne tajomstvo, že explozívny nárast počtu migrantov z Blízkeho východu a severnej Afriky destabilizuje situáciu v mnohých krajinách," vyjadril sa šéf FSB podľa agentúry TASS. Navrátilcov z krízových oblastí označil za veľké bezpečnostné riziko aj pre Rusko, pričom vyzval na vytvorenie medzinárodnej databázy podozrivých z terorizmu. "Organizácie, ako sú Islamský štát alebo al-Káida, popri svojej teroristickej činnosti vytvorili aj spiace bunky. Tie sa mohli v početných migračných prúdoch dostať do európskych štátov," upozornil Bortnikov. Rusko od konca septembra podniká nálety na ciele v Sýrii, čo Moskva zdôvodňuje okrem iného tým, že chce zabrániť vracaniu militantných islamistov ruského pôvodu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusi monitorovali tisícky navrátilcov z krízových oblastí

Kučová šokovala v Montreale, vyradila osmičku turnaja

Úspešná slovenská kvalifikantka Kristína Kučová vyradila ôsmu nasadenú Carlu Suárezovú-Navarrovú zo Španielska.MONTREAL 27. júla (WebNoviny.sk) - O veľké prekvapenie sa na tenisovom turnaji WTA Premier 5 Coupe Rogers présentée par Banque Nationale v kanadskom Montreale (dotácia 2 714 413 USD, tvrdý povrch) postarala Slovenka Kristína Kučová. Úspešná kvalifikantka vyradila ôsmu nasadenú Carlu Suárezovú-Navarrovú zo Španielska, nad ktorou v stredajšom stretnutí 2. kola zvíťazila za 148 minút 3:6, 6:4, 6:4. Kučová prehrávala v rozhodujúcom dejstve 1:3, ale otočila na 4:3 a potom v desiatom geme využila pri podaní súperky hneď prvý mečbal. Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka, ktorá v Montreale vyhrala vrátane kvalifikácie štvrtý duel za sebou, sa v osemfinálovom 3. kole stretne s víťazkou súboja Dominika Cibulková (SR-11) - Eugenie Bouchardová (Kan.). Dvojhra - 2. kolo: Kristína Kučová (SR) - Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-8) 3:6, 6:4, 6:4 za 148 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kučová šokovala v Montreale, vyradila osmičku turnaja

Zadržali Alžírčana, pre ktorého evakuovali nákupné centrum

Mladík považovaný bezpečnostnými zložkami za blízkeho teroristickej scéne ušiel z psychiatrického zariadenia v Dolnom Sasku.Brémy 27. júla (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia zadržala vo štvrtok na železničnej stanici v severonemeckom meste Brémy mladého muža, ktorý v stredu utiekol zo psychiatrickej liečebne v spolkovej krajine Dolné Sasko. Informovala o tom agentúra DPA. Nemecké úrady podozrivého mladíka identifikovali ako 19-ročného alžírskeho žiadateľa o azyl, ktorý bol do psychiatrickej liečebne v Dolnom Sasku umiestnený v nedeľu, keď sa vo vyšetrovacej väzbe opakovane dopustil samopoškodzovania. Z liečebne utiekol únikovým východom, pričom sa jej zamestnancom, ktorí sa ho pokúšali zadržať, vyhrážal, že ich "vyhodí do vzduchu". Odporúčame: Nemecká polícia zadržala tínedžera, mal pripravovať útok Mladý Alžírčan bol v stredu večer údajne videný v brémskom nákupnom centre Weserpark, ktoré polícia preventívne evakuovala z obavy, že by mohol predstavovať nebezpečenstvo pre svoje okolie, ako aj pre samého seba. Predstaviteľ polície v meste Diepholz uviedol, že mladík predtým hovoril o teroristickej organizácii Islamský štát (IS) a spomínal aj minulotýždňovú streľbu v Mníchove, ktorá si vyžiadala životy deviatich ľudí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zadržali Alžírčana, pre ktorého evakuovali nákupné centrum

Grécko chce umožniť vzdelávanie 22 000 detí migrantov

K zvládnutiu tejto úlohy by malo prispieť aj prijatie okolo 800 učiteľov do pracovného pomeru na určitý čas.Atény 27. júla (WebNoviny.sk) - Všetky deti migrantov a utečencov v Grécku by od septembra mali prijať bez byrokratických komplikácií do škôl v krajine. Pre tlačovú agentúru DPA to v stredu uviedol grécky minister školstva Nikos Filis. "Máme 22.000 maloletých. Musia chodiť do školy a my to urobíme," cituje ministrove slová DPA. K zvládnutiu tejto úlohy by malo prispieť aj prijatie okolo 800 učiteľov do pracovného pomeru na určitý čas, a to pedagógov, ktorí popri gréckom jazyku ovládajú aj arabčinu a perzštinu. Krok, s ktorým ráta grécky minister školstva napriek pretrvávajúcej finančnej kríze v krajine, by mal uľahčiť integráciu školopovinných detí utečencov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Grécko chce umožniť vzdelávanie 22 000 detí migrantov

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Preosiaty popol z dreva

vám dobre poslúži na čistenie kovov a plechov.

Stavebník

Stavba kamenného múrika na sucho

Kameň je jeden z najkrajších doplnkov záhrady. V miestach, kde terén netvorí rovinu, sa priamo ponúka využitie kameňa k stavbe múrika. Naši predkovia boli majstri v stavbe rôznych múrov, kamenných podpier a vyrovnania terénnych nerovností z kameňov kladených do svahu na sucho, bez spojenia maltou. Múry, majúce opornú funkciu, stavali z niekoľkých radov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kráľovský Chmec - Bačka, Boťany, Čierna nad Tisou, Malé Trakany, Malý Horeš, Soľnička, Svätuše, Veľké Trakany
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang